WordPress Beyaz Ekran Hatası – [Detaylı Tüm Çözümler]

WordPress ile uğraşırken en sık rastlanan hatalardan biri de Beyaz Ekran Hatası ‘dırİnternette bir çok döküman ve çözüm olmasına rağmen yine de bazen size asıl lazım olan çözümü bulamamanız çok normaldir çünkü bir sürü sebepten dolayı bu hata ile karşılaşmak mümkündür.

Ben de aynı şekilde bir çok kez karşılaştığım ve her seferinde farklı kaynaklardan sorun çıktığını ve çözüm yollarının, sıkıntının sebebine göre ilerlemek gerektiğini anladım. Bu yüzden de olabilecek tüm sorunları, sebepleri ve çözümleri ile birlikte bu yazımda toparlamak istedim.

Öncelikle WordPress ‘te beyaz ekran hatası aldığımız zaman en son ne yaptığımızı hatırlamaya çalışmamız gerekiyor. Çünkü sağlıklı çalışan bir siteye ne oldu da birden bire beyaz bir ekran kapladı bunu anlamamız gerekiyor.

Öncelikle Beyaz Ekran Hatasının Sebebini Öğrenelim

Beyaz ekran hatası aldığınız zaman aslında WordPress size hatanın ne olduğunu söyler. Fakat ayarlarımızda hataları gizlediğimiz için bomboş bir beyaz sayfa görürüz sadece. Aslında hataların gözükmesini engellemek bir güvenlik önlemidir fakat bu hatalarla karşılaştığımız zaman çözüme en hızlı yoldan gidebilmek adına kısa bir süreliğine de olsa hataları görünür yapmamız gerekir.

Bunun için aşağıdaki kodu wp-config.php dosyasına eklemeniz gerekmektedir;

Kodu ekledikten sonra beyaz ekran ile karşılaştığınız sayfaya gidin ve sayfayı yenileyin. Size hata ile ilgili açıklamalar verecektir. Açıklamayı analiz ederek hatayı çözebilirsiniz. Çözüm yollarını aşağıda bulamazsanız, karşılaştığınız hatayı Google’dan aratıp çözümü bulabilirsiniz.

# Not: wp-config.php dosyasına eklediğiniz kodları daha sonradan kaldırmayı unutmayın.

Eklenti veya Tema Kurulumundan Sonra Oluşan Hatalar

Eğer yeni bir tema kurduysanız ve temanızı aktifleştirdikten hemen sonra sitenizde veya wordpress admin panelinde beyaz ekran problemi ile karşılaşıyorsanız problem apaçık tema veya eklenti dosyalarındadır. Büyük ihtimal yanlış kodlanmış, wordpress’inizin versiyonu ile uyumsuz ve ya yasal olmayan yollarla indirdiğiniz bir dosya olabilir. Bu eklenti/tema’yı devre dışı bırakarak problemi ortadan kaldırabilirsiniz.

Fakat eklentiyi ya da temayı kendiniz kodlamış olabilirsiniz. Yani pasif hale getirerek kurtulmak yerine problemi düzeltmek isteyebilirsiniz bunun içinde;

Kendi kodladığınız Eklenti / Temalardaki Beyaz Ekran Problemi

eklentiler

Unutmamanız gereken en önemli kural, bütün sayfalarınızı “Bomsuz” olarak kaydettiğinizden emin olmanız gerekiyor. Özelliklede functions.php dosyanızın bomsuz olarak kaydederseniz sorununuzu ortadan kaldırabilirsiniz.

Kendi kodladığınız temalarda beyaz ekran hatası vermesinin sebeplerinden biri de yine php dosyalarınızın yanlış kodlanmasından kaynaklanır. Yine özellikle functions.php ve wp-config.php dosyalarınızı dikkatli bir şekilde incelemeniz gerekiyor. Sayfanın başında ve sonunda <?php     ?> kodlarının yer aldığına emin olmalısınız.

 

# Not: Php başlangıç etiketi olarak “<?” değilde “<?php” kullanın.

Unutmadan yine bu iki dosyanın kodlamasını aşağıdaki kalıba uygun olduğuna emin olun.

Yani php taglarını kapatıp tekrardan açmayın. Tek bir Php tagları içerisinde tüm kodlarınızı tamamladığınızdan emin olun.

Tüm Eklentileri Etkisiz Hale Getirin

Tüm bunların dışında hatanızın sebebini hala çözebilmiş değilseniz, durduk yere beyaz ekran hatasını almaya başlamışsanız büyük ihtimal yaptığınız eklenti güncellemelerinden kaynaklanıyordur. Tüm eklentilerinizi etkisiz hale getirin ve sayfanızı yenileyin. Artık beyaz ekran hatası ile karşılaşmıyorsanız sorunumuz eklentilerinizle alakalı demektir. Tüm eklentileri sırasıyla ve tek tek etkinleştirip hatanın hangi eklentide olduğunu tespit edebilirsiniz.

Eğer beyaz ekran hatasından dolayı admin paneline erişemiyorsanız, paneli kullanmadan da eklentileri etkisiz hale getirebilirsiniz.

Herhangi bir ftp programı ile sitenize bağlanıp wp-content > plugins klasörüne gelip, plugins klasörünün ismini değiştirirseniz eğer otomatikmen wordpresste kurulu olan tüm eklentileri etkisiz hale getirmiş olursunuz.

Tarayıcınızın Önbellek Geçmişini Temizleyin

beyaz ekran hatası cache temizleme

Bazen kurduğunuz bir eklenti hatası sırasında tarayıcınız sitenizi çerezlerine eklemiş olabilir. Her ihtimale karşı bu çözümü de deneyebilirsiniz. Resimde gördüğünüz gibi tarayıcınızın ayarlar kısmından geçmişini ve çerezlerini temizleyebilirsiniz.

Htaccess Dosyanızı Silin

WordPress sizin .htaccess dosyanızı her zaman otomatik olarak, sizin belirlediğiniz ayarlara göre oluşturur. WordPresste kalıcı bağlantılar diye adlandırılan yani sizin sitelerinizin linklerinin yönlendirmeleri, hata sayfalarının yönlendirmeleri .htaccess ile sağlanır. Bazen yanlış bir kodlama, bazen bir saldırı bazen de sizin yanlış bir müdahaleniz ile birlikte yanlış yönlendirmeler yapabilirsiniz. Bu yüzden de beyaz ekran hatası alabilirsiniz. .htaccess dosyanızı silerek, wordpressin yeniden otomatik olarak .htaccess dosyası oluşturmasını sağlayarak çözüme ulaşabilirsiniz.

Site yollarınızı güncelleyin

Eğer sitenizin yedeğini alıp yeniden wordpress kurup ardından yedeğinizi wordpress’e atarsanız bazı çakışmalar olabilir. Fakat hataya en çok meyil gösteren çakışma ise site adresleri ile ilgili olan kısımdır. Çünkü veritabanınızda sizin adres bilgileriniz şuan kullandığınız siteden farklı bir yere yönlendirme yapıyorsa , girdiğiniz siteden wordpressi görüntüleyemezsiniz. Böylelikle sadece beyaz sayfa hatası ile karşılaşırsınız.

Bunun için wp-config.php dosyasını açıp aşağıdaki kodları eklemeniz yeterli olacaktır.

 

Saphien Saphiens'den sonra Novustan bir önce gelen. Düşünüp fikir üretmeyi ve insanları bu şekilde etkilemeyi seven.

One comment: On WordPress Beyaz Ekran Hatası – [Detaylı Tüm Çözümler]

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer