#1 – Başlangıç – WordPress için Tema Yapıyoruz [Videolu Eğitim]

Merhabalar, uzun zamandır aklımda olan fakat bir türlü düşünme aşamasından ileriye gidemeyen youtube eğitim kanalımı sonunda açmış bulunmaktayım. Açtığım youtube kanalının ismi Metrofis TV. Neden Kerem Taşpınar değil de Metrofis TV diye soracak olursanız önümüzdeki aylarda kanalın tek eğitmeni ben olmayacağım. Hayırlısıyla önümüzdeki aylarda 2-3 eğitmen arkadaşım daha kanalda eğitim vermeye başlayacaklar, bu yüzden kanalın ismi daha kurumsal olması açısından bu ismi tercih ettik.

Kanalımızın ilk eğitim seti ise wordpress için tema yapımı konusunu ele aldım. Neredeyse herkes artık wordpress kullanıyor fakat bir wordpress site açacağı zaman internetten büyük bir zamanını çalarak tema arayışı içerisinde oluyorlar.

Dilerseniz öncelikle videomuzu izleyerek başlayın:

Aşağıda yer alan bilgilerin hepsi videoda bahsedilmiştir. Eğer video size yeterli geliyorsa aşağıyı okumanıza gerek yoktur.

Bazı arkadaşlarımız tasarım konusunda yetenekli bazılarımız ise bu konuya hiç girmek bile istemiyorlar. İki durumda da kendi temanızı kendiniz yapmak size avantaj sağlayacaktır. Nasıl mı?

Öncelikle tasarım konusunda yetenekli olduğumuzu düşünelim. Tamamen özgün, hiç kimsede olmayan bir web sitesine sahip olmak istiyoruz. Hemen açıyoruz gerekli programlarımızı ve sitemizi tasarlamaya başlıyoruz. Belli bir süre de tasarımımız bittikten sonra bunu HTML kodlamaya dökme kısmı kalıyor. Birazcıkta zamanımızı buna ayırdıktan sonra iki düşünce kaplıyor kafamızı. Php mi Asp mi?…

Aslında hiç biri. Siz sadece blog, portal, haber ya da kurumsal bir web site oluşturacaksanız hiç bir kodlama diline ihtiyacınız yok. Tek ihtiyacınız olan şey wordpress… Böylelikle kodlama dili kullanmadan ve zamandan tasarruf ederek web sitelerinizi oluşturabilirsiniz. HTML’e döktüğünüz web sitenizi bir kaç saatinizi ayırarak wordpress bir siteye çevirebilirsiniz.

Fakat diyelim ki tasarım kounusnda da yetenekleriniz yok hemen üzülmeyin. İnternette ücretsiz olarak tema arattığınız zaman yüz binlercesine ulaşabiliyorsunuz. Fakat bazen istediğiniz tasarım wordpress entegreli olmayabiliyor. Diyelim ki en sevdiğiniz tasarım HTML bir tasarım. Hemen indiriyorsunuz ve artık bu videolu eğitim setine başlıyorsunuz.

Eğitime başlamadan önce hazırda bulundurmamız gereken programlar var.

Wamp Server

Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarımızda php gibi C (si) diliyle kodlanmış dosyaları çalıştırmamız doğrudan mümkün değildir. Çünkü C dili Linux tabanlı bir dildir ve bunu çalıştırmak için gerekli programlar yani apache serverlara ihtiyaç duyarız. Benim ve çoğunlukla kullanıldığını düşündüğüm, kullanımı en kolay program Wamp Server üzerinden konuşmak istiyorum.

how-tp-install-wampserver

Bu adresten bilgisayarınızın özelliklerine göre kaç bit ise indireceğiniz dosyayı seçin ve bilgisayarınıza indirin. Kurulum aşamasında hiç bir ayarı değiştirmenize gerek yok doğrudan ileri diyerek kurulumu tamamlayın. Kurulumu tamamladıktan sonra programı açın ve bilgisayarınızın sağ alt köşesinde Wamp Server ikonunun yeşil yandığından emin olun. wamp server

Eğer Wamp Server ikonunuz sarı veya kırmızı yanıyorsa internette probleminizi aratarak öncelikle bundan kurtulun ve yeşile döndükten sonra bu yazıyı okumaya devam edin.

Devam edelim…

Wamp Serverımızı kurduktan sonra bizim hali hazırda bilgisayarımızda bir sanal sunucumuz ve mysql veritabanımız oluşmuş olacak. Sanal sunucumuza dosya atmak için C:\ klasörümüzün içerisinde “Wamp” klasörüne, oradan da “www” klasörüne giriş yapın. Bu klasörümüz bizim tüm dosyalarımızı barındıracağımız ve görüntülemek için saklayacağımız kısım. Derli toplu olması açısında her projeniz için ayrı klasör oluşturmayı unutmayın.

Sanal sunucumuza yani wamp server’a (C:\wamp\www) klasörümüze attığımız her dosyayı ise internet tarayıcımız ile “localhost” adresine giderek görüntüleyebiliriz.

localhost

Wamp serverımızı hatasız ve problemsiz oluşturduktan sonra gelelim bilgisayarımıza WordPress kurmaya.

WordPress Kurulumu

WordPress kurulumu için öncelikle bu adrese giderek wordpressin son sürümünü bilgisayarımıza indiriyoruz. İndirdiğimiz dosyaları ve klasörleri doğrudan kurduğumuz sanal sunucumuza yani (C:\wamp\www) klasörüne yerleştiriyoruz. Dediğim gibi düzenli olması açısında www klasörü içerisinde wordpress diye bir klasör oluşturup, bu klasörün içerisine de dosyalarınızı kopyalayabilirsiniz.

Daha sonra, www içerisinde wordpress klasörü oluşturduğunuzu düşünerek devam edersek eğer, internet tarayıcımızı açıp “localhost/phpmyadmin” adresine gidiyoruz.

Phpmyadmin, bizim mysql veritabanlarımızı barındıran kısım. Bu adrese giderek öncelikle kendimize bir veritabanı oluşturuyoruz. Veritabanımızın ismi: metrofis olsun.

Veritabanımızı oluşturduktan sonra phpmyadmin standart olarak bize bir kullanıcı ve parola veriyor. Bunlar ise;
Kullanıcı adı: root
Parola: (yok)

Bu bilgilerimizi cebimizde tutalım. Ve “localhost/wordpress” adresine gidelim.

Wordpress Kurulumu 1

Adrese gittiğimiz zaman bizden bazı bilgiler isteyecek, veritabanı ile ilgili istediği bilgileri yukarıda verdiğim şekilde girin. İleri diyerek bir sonraki aşamaya geçin. Bir sonraki aşamada ise sitemiz ile ilgili bilgiler isteyecek, kendinize göre doldurun ve kurulumu tamamlayın.

Wordpress Kurulumu 2

wp3

WordPress kurulumu bu kadar basit arkadaşlar.

Bu aşamaya kadar bilgisayarımıza bir sanal sunucu yani wamp server programımızı kurduk, kurulumun ardından wordpress alt yapımızı kurduk. Bir sonraki aşamada yavaş yavaş tema yapımına başlayacağız. WordPress için tema yapımı çok basit işlemler, çok basit kodlamalar ile gerçekleştirildiği için her kesimden insanın rahatlıkla bunu başarabileceğine inanıyorum.

Eğitimlerin faydalı olduğunu düşünüyorsanız yazımı ve videolarımı paylaşmayı, beğenmeyi ve kanalıma abone olmayı unutmayın.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

Saphien Saphiens'den sonra Novustan bir önce gelen. Düşünüp fikir üretmeyi ve insanları bu şekilde etkilemeyi seven.

2 comments: On #1 – Başlangıç – WordPress için Tema Yapıyoruz [Videolu Eğitim]

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer