Bölüm 3: Web Sitesi tanıtımı yapılmadan önce yapılması gerekenler

Web Sitesinde Zirvenin Anahtarı adlı yazı dizimin üçüncü bölümünde bir web sitesini açtıktan sonra ne zaman tanıtmaya başlamamız gerektiği ve tanıtmaya başlamadan önce ne gibi hazırlıklar yapmamız gerektiği ile alakalı olacak.

Bir önceki yazı dizimde Web sitesi alırken nelere dikkat etmeliyiz, aldıktan sonra neler yapmalıyız gibi önemli konulara değinmiştim. Okumanızı tavsiye ederim.


Web sitelerimi her zaman yeni bir işletme gibi düşünürüm. İki türlü işletme vardır.

  • Çok para kazanmak için her şeyi eksik yapan.
  • Daha memnun müşteriler yaratarak işini devamlı kılan.

Bu iki kategori fazla genel olabilir ama incelediğimiz zaman; ilk örnekteki işletme sahibi, dükkanı için en ucuz malları ve mobilyaları kullanacaktır. En ucuz ücretle işçi çalıştıracaktır. Ve her şey Allaha emanet olacağı için müşteri memnuniyeti göz ardı edilecektir. Bir daha geri dönmeyecek olan müşteri ise bize sadece anlık kazanç sağlar. Anlık kazanç ise tehlike çanlarının habercisidir.

İkinci kategoride ise iç dizaynından, çalışanlarına ve ürünlerine kadar her şeyin kalitesini ve müşterinin isteklerine uygun şekilde sunumuyla zaman ve para kaybı yaşayacaktır. Fakat memnun olan müşteri bir sonraki alışverişinde yine sizi tercih edecektir. Kayıplarınızı çok kısa süre içerisinde fazlasıyla kazanca çevirebileceksinizdir.


Yukarıdaki örneği de kendi web sitelerimizde her zaman baz almamız gerektiğini unutmadan hemen kendi işlerimize yoğunlaşalım. Öncelikle önceki yazımda bir alan adı aldım, almadan önce ve sonra neler yaptığımı sıralamıştım. Ve eş zamanlı olarakta uygulamaya geçmiştim. Fakat bunların üzerinde bir kaç değişiklik yaptım.

Siteme wordpress kurmuştum, bunu değiştirerek bu süre zarfı içerisinde kendime sıfırdan php ile bir script hazırladım. WordPress ile yaptığım her şey ile aynı dereceye gelecek seviyeye getirdim.

Şimdi ise sitem kodlama konusunda hazır, içerik girmeyi ve tanıtım yapılmayı bekliyor. Fakat her şeyin bir zamanı var.

 

1. Nasıl İçerikler Oluşturmalıyım?

düşünen adam

Web sitenize girecek insanlar hiç bir zaman doğrudan size para kazandıracak olan insanlar değildir. Bunu bu şekilde düşünmek her zaman kaybettirir. Onların da sizin gibi bir insan olduğunu unutmadan, sizin sitenize; başlığa ait olan içeriği okumak ve faydalanmak için girdiğini asla unutmayın.

Yani içerik oluştururken en önemli kural insanlara faydalı olmaktır. Faydalı olmak derken aklınıza sadece bilgi içerek belgesel siteleri tarzında düşünmeyin.

Eğer yazınızın başlığı bir yemek tarifi ile alakalı ise içeriğiniz de o yemek tarifinden başka bir şey olmamalı. Böylelikle daha sade ve direkt olarak bilgiyi hizmet etmiş olacağınız için kullanıcı bir sonraki aramalarında sitenizi daha öncelikli tercih edecektir. Bu da dolaylı yoldan size kazanç sağlayacaktır.

Gördüğünüz gibi sade, basit ve etkili. Anahtar kelimeler bunlar.

 

1.1 İçerik oluştururken dikkat edilmesi gerekenler

Günümüzde forumlarda yapılan tüm amatör SEO çalışmaları genelde site dışı linkleme çalışmaları ile yapılmaktadır. Fakat artık bunun etkisi ve önemi çok fazla azaldı. Artık Google sadece ve sadece kullanıcı geri dönüşleri ile ilgili organik davranışları göz önünde bulundurarak varsayımlar ve yaptırımlarda bulunuyor. Yani bu ne demek? Şöyle ki artık Google, basit bir bot değil; tamamen komplike ve insan gibi düşünen, olayları yorumlayan ve buna göre karar verebilen bir yapı haline geldi.

Bu yüzden atacağımız her adımı çok dikkatli atmalıyız fakat bunu Google için değil kullanıcılarımız için yapmalıyız.

İçerik oluştururken de dikkat etmeniz gereken bir çok konu var fakat genel anlamda yapabileceğiniz en basit site içi seo çalışması olarak şunu diyebilirim ki, sitenizde her konudan içerik olsun mantığıyle yürümeyin. Bütün içeriklerinizin birbiri ile bağlantılı olmasına çok ama çok dikkat edin. Örneğin sitenize bir telefon tanıtımı için giren biri yanlarda ve ya yazınızın içinde bir yemek tarifi ile ya da oyun videoları ile karşılaşmamalı. Telefon tanıtımı için sitenize girmiş birisi önerilenlerde başka telefon tanıtımları görmeli ki karşılaştırma yapmak için, daha fazla düşünmek için ya da en iyisini tercih edebilmek için sitenizde dolaşsın. Bakın sitenizde “DOLAŞSIN”.

yürüyen adam

Bir kullanıcının sitenizde dolaşması ve yazılarınızı neredeyse sonuna kadar okuması çok önemli. Eğer kullanıcıyı sitenize çekiyor fakat önerilenler ile sitenizde dolaştırmayı başaramıyorsanız, kesinlikle yapmanız gereken yazı için öneriler olacaktır.

Eğer yukarıda dediklerimi harfi harfine yaparsanız bunu yapmak çok kolay olacaktır. Neden mi? Çünkü bütün siteniz birbiri ile alakalı içeriklerle dolu olacağı için yazınızı yazarken, bir şeyden bahsederken; bakın isterseniz buradan daha detaylı okuyabilirsiniz, ya da buradan göz atabilirsiniz tarzında linklemeler yapabilirsiniz. Böylelikle ziyaretçileriniz de bu linklere tıklayarak sitenizde gezinti haline çıkmaları ihtimalini daha fazla arttırabileceksiniz.


2. Web sitesi tanıtımlarına ne zaman başlamalıyım?

Hepimizin en heyecan duyduğu aşama budur. Sitemizi tanıtmak ve insanların sitemize girmeleri. Fakat bu hem o kadar kolay değil hem de fazla aceleye getirmemeniz gereken bir konudur.

Tüm adımlarda olduğu gibi bu adımda da çok titiz davranmanız gerekiyor. Örneğin sitenizi bu aşamaya kadar açtınız, hazırlıklarınızı yarım yamalakta olarak tamamladınız ve özene bözene ilk yazınızı yazdınız. Hemen paylaştınız ve insanlar sitenize girmeye başladılar. Yazınızı da beğendiler fakat eksik bir şeyler var.

Ne yazınızı destekleyek başka kaynaklarınız ne de konunuz ile alakalı sitenizde başka içerikleriniz var. Ziyaretçi içeriği okuduğu gibi sitenizden ayrıldı. Ne kazandınız? Hiç bir şey. Ego’dan başka hiç bir şey kazanmadınız.

Bu yüzden tanıtım yapmak için tüm hazırlıklarınızı tamamladığınızdan emin olun. Yine kendinizi düşünün. En çok ziyaret ettiğiniz ve zaman geçirdiğiniz siteleri düşünün (forumlar hariç). Bu sitelerde ne varda sitede geziniyorsunuz? Tabiki İÇERİK.

kalabalık şehir ve tenha bir baraka

Yukarıdaki görsele iyi bakın. Sol tarafta Taksim İstikal Meydanı ve Sağ tarafta tenha bir baraka. İnsanlar neden baraka etrafında gezinmiyorlar da İstiklal Meydanında geziniyorlar? Çünkü çok fazla alışveriş dükkanı (içerik) var. Hem de ihtiyaçlarına uygun olarak tek bir seçenekleri de yok. Örneğin bir ayakkabı alacaklarsa İstiklal meydanında sadece bir ayakkabıcı yok. Onlarcası mevcut. Aradığını bulana kadar ziyaretçiler belki de tek tek hepsini ziyaret ediyorlar.

Bu yüzden sitenizde yeteri kadar içerik oluşturmadan insanları sitenize girmek için teşvik etmeyin.

3. Web sitemin tanıtımlarını nasıl yapmalıyım? Web siteme nasıl insan sokabilirim?

Bu başlı başına bir konu olabilecek ve çok detaylı bir içerik arşivi çıkarılabilecek bir konu. Fakat şimdilik özet geçeceğim ve belirli başlıklara değineceğim.

3.1 Google

Bunların en önemlisi ve en etkilisi kesinlikle Google’dır. Google arama motoru ile aranızı çok iyi tutmak zorundasınız. Çünkü sitenize direkt olarak ihtiyacını karşılamak için ve sitenizde gezinme potansiyeline en fazla sahip ziyaretçi tipleri Google’dan gelen ziyaretçilerdir. Çünkü sitenize ihtiyacı olan kelimeleri arama motoruna yazıp girmişlerdir. Bu ziyaretçilerden maksimum Adsense geliri de sağlayabilirsiniz.

Ayrıca Google Adsense ile maksimum kazanç sağlamak için de bu yazımı okumanızı şiddetle öneriyorum.

Google Adsense ile Maksimum Kazanç Sağlama Yöntemleri

 

 

Web sitenizi anında Google’a indeksletmek ve sıralamarda çıkmasını sağlamak için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

3.2 Sosyal Medya

Sitenize ziyaretçi çekmek için kullanabileceğiniz en büyük araç ise Sosyal Medyadır. Google’dan gelebilecek ziyaretçi sayısına oranla belkide binlerce katını sitenize çekebilirsiniz. Fakat Sosyal medyadan gelen ziyaretçiler sadece paylaştığınız içeriği merakla sitenize giren kişiler olacağı için yazınızı okuduktan sonra sitenizden çıkması muhtemel olacaktır. Fakat hem anlık olarak hem de tercih edilen olma açısından Sosyal Medya paylaşımları siteniz için vazgeçilmez bir parçası olacaktır.

Fakat sosyal medyayı kullanırken dikkat etmeniz gereken bir kaç önemli nokta da var. Bunlardan en önemlisi; ihtiyacı olmayan insanlara içeriğinizi sunmak için ısrarcı olmayın.

Yani diyelim içeriğiniz bilgisayarlar ile ilgili bir içerik ve siz gidip “Evli hanımlar dayanışma derneği” gibi gruplarda paylaşımlar yaparsanız, içeriğiniz hem kimsenin ilgisini çekmeyecektir hem içeriğinize rastgele de olsa giren insanların anında sitenizden çıkarak sağlıksız bir geri dönüş sağlayacaktır hem de Facebook ya da Twitter gibi sosyal medya araçlarında şikayet alarak hem profilinizin hem de sitenizin itibarını parçalayacaktır.


Bu bölümde şimdiye kadar yaptığımız hazırlıklarımızı daha iyi adımlar ile tanıtıma geçebilmek ve bu dünyada daha kalıcı hale gelebilmek için yapılması gereken ve atılması gereken adımları düşündük. Bir sonraki bölümde Web sitesi tanıtımı yapmak ve sitelerinize insan toplamak için uygulamamız gereken adımları inceleyeceğiz.

Bir web sitesine nasıl ne kadar insan gelir? Siteye hangi kanaldan giren insanlar ne kadar süre sitede kalır? Siteye hangi kanaldan gelen ziyaretçiler siteyi gezinirler? Hepsini eşzamanlı olarak uygulayıp, sonuçları paylaşacağım. Şimdilik hepinize iyi çalışmalar diliyorum.

 

 

Saphien Saphiens'den sonra Novustan bir önce gelen. Düşünüp fikir üretmeyi ve insanları bu şekilde etkilemeyi seven.

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer