Bölüm 2: Web sitesi açtıktan sonra yapılması gerekenler

Bir önceki bölümde Hangi kategoride web sitesi açmalıyız konusunu işledik ve bazı sonuçlar elde ettik. Bu sonuçlar ışığında genel olmayan daha küçük kapsamda bir kategori belirleyip tamamen kendimiz özgün içerikler gireceğim bir site açacağımı ve uyguladıklarımı kendi bloğumda paylaşacağımı söylemiştim.

Bunun için öncelikle Google Adwords’ün Anahtar Kelime Planlayıcısını kullanarak aylık arama istatistiği ortalamadan fazla, rekabeti düşük ve kendim olabileceğim bir kelime ile kategorimi belirmeye başladım.

Hayatta en iyi yaptığım şeylerden birisi sürekli bir şeyleri eleştirmek olduğu için kendime Eleştiri kelimesini seçtim ve araştırmalarıma başladım.

ADIM #1 – Site Kategorisi ve İsmi Belirleme

 

1.1 Kelime Arama İstatistikleri

Google Adwords Kelime Arama İstatistikleri

İstatistikleri biraz inceleyelim. Öncelikle Eleştiri ve kelime öbekleri ortalama aylık araması yeterli sayıda. Fazlasına gerek yok. Belli başlı aylarda arama sayıları artıyormuş bu demek oluyor ki bu yazı dizisi ile doğrusal olarak uygulamaları yapıyor olacağımı düşünürsek sanırım gereken başarıya Ekim ayında ulaşılabilir gibi gözüküyor. Bu sitede yapacağımız çalışmaları gerçekleştirmek için yeterli bir süre.

 

1.2 Gelir planlamaları yapma

Önerilen teklif’in düşüklüğü benim bu siteden çok fazla para kazanamayacağımı gösteriyor. Fakat olsun, sırf teklif yüksek olacak diye hiç vakıf olmadığınız bir kategoride site açarsanız hiç bir zaman tıklama başına o parayı kazanamayacaksınızdır. En iyi bildiğiniz konuda her gün düzenli olarak yazabileceğiniz bir site az bile kazandırsa zamanla daha çok insan girdiğinde daha çok kazanmaya başlayacaksınızdır.

 

1.3 Düşünme

Şimdi kategorimizi belirledikten sonra kendimize bir isim ve amatörde olsa bir kurumsal kimlik çalışması yapmamız gerekiyor. Misyonumuz, Vizyonumuz ne olacak. Web sitesinde ne tür paylaşımlar yapacağım? Hangi süre aralıklarıyla yazı yazacağım? gibi işleyişlerin yanı sıra Tasarımım nasıl olmalı? Hangi renkleri kullanmalıyım? Logom nasıl olmalı? gibi soruları da cevaplamamız gerekiyor.

 

1.4 Domain Satın alma

Elestirio.com

Kendi yapacağım Eleştiri sitesi için öncelikle bir alan adı belirledim. Boşta alanadları arasından en çok beğendiğim “elestirio.com”du ve hiç durmadan hemen Godaddy.com’a girdim ve Promosyon kodu kullanarak 2TL’ye domaini satın aldım. Promosyon kodu kullanarak Godaddy’den ucuza domain almayı bilmiyorsanız bu yazımı okuyarak sizde ucuza domain sahibi olabilirsiniz.

 

ADIM #2 – Tasarım ve Siteyi hayata geçirme

Kategorimizi belirledik, Site işleyişini düşündük, Bir domain belirledik ve satın aldık. Şimdi işimiz bir tasarım belirleme ve siteyi hayata sokmak kalıyor.

 

2.1 Tasarım belirleme

Ünlü bir laf vardır. “Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok”. Bu sözü sürekli kullanırım ve hayat felsefesi haline de getirmiş biri olarak yeni açacağım kendi sitemde tamamiyle ücretsiz altyapı olan wordpressi kullanacağım. Ve tabiki ücretsizde bir tema. Kafamda düşündüğüm kadarıyla sade, gözü yormayan, fonksiyonlu ve hızlı bir tema bulmam gerekiyor. Bunun için google’a “Free WordPress Personal Themes” yazarak bir tema buldum.

Tema Adı: Wilson – Personal Blogging
Demo’suna buradan bakabilirsiniz.

Tema Seçimi

Hemen siteme wordpress’i kurdum ve temayı WordPress’in kendi sitesinden indirerek anında sitemde aktif ettim.

 

2.2 Site ayarları

WordPress sitemi kurdum fakat hem Google hem de siteme girecek olan insanlar için bazı ayarlamalar ve düzenlemeler yapmamız gerekiyor. Bunların en başında fi tarihinden beri yapılması zorunluluk haline gelmiş olan link yapıları. Ardından sitenin kullanıcılara görünen kısmı ile ilgili düzenlemeler, logo ekleme, site başlık ayarlamaları gibi ayarlarını yapmamız gerekiyor.

 

ADIM #3 Dünyaya Açılmak

Web sitesi açmanın bir çok sebebi olabilir. Fakat bunlardan bir tanesi siteyi sadece sizin kullanmanız değilse sitenizi dünyaya ve insanlara duyurmanız gerekiyor. Bunun bir çok yolu var fakat kabul edilmiş ve geçerli olan en önemli iki yöntemi vardır. Bunlardan birincisi ve en önemlisi olan Google, ardından da Sosyal Medya siteleri. Fakat unutmayın boş bir siteyi duyurmak sizin hanenize eksi bir puan yazdıracaktır. Bu yüzden sitenize bir kaç içerik girdikten sonra aşağıdaki işlemleri yapmaya başlayın.

3.1 Sitemizi Google’a Kayıt Ettirme

Eğer dünya üzerinde hiç bir sitede sizin sitenize bağlantılar yoksa Google durduk yere sizin sitenizden haberdar olamaz. Bunun için öncelikle bizim Google’a kendimizi tanıtmamız gerekiyor. Öncelikle en eski sistem olan “Google Adres Ekleme“yi kullanalım.

3.1.1 Google Webmaster Tools

Google Webmaster Tools Google Webmaster Tools

Bu siteye url isteği gönderdikten sonra kendimize hemen bir Google Webmaster Tools hesabı açmalıyız. Google webmaster tools’u kullanarak sitemizi kayıt ettirebilir ve Google’ın sunduğu bir çok araçtan faydalanabiliriz. Google’ın sahip olduğu ne kadar çok uygulamayı sitemiz için kullanırsak, sitemizin Google için değerini o kadar arttırmış olacağız.

3.1.2 Google Analytics

Google Analytics Google Analytics

Sitemizi ne kadar çok Google uygulamasına kaydettirirsek o kadar faydalı dedik fakat bunlardan en önemlileri aslında Analytic. Çünkü bir web sitesi yaptığınızda sitenize birilerin girdiğini görmediğiniz zaman kendinizi orada yalnız hissedecek ve bir daha yazmak için kendinizde gereken gücü ve motivasyonu bulamayacaksınız muhtemelen. Bu yüzden Google Analytics kullanarak sitenize giren insanların istatistiklerini görebilirsiniz.

 

3.2 Sosyal Ağlar

Bir web sitesine Google’dan giren insanlar sizin sitenizin tamamıyla ilgili olabilecek insanlardır. Tamamiyle kaliteli ve organik kullanıcı dediğimiz bu yöntemin dışında sosyal ağları kullanarakta sitemize insan çekebiliriz. Fakat sosyal ağlardan sitenize giren insanlar sadece paylaştığınız başlık ile ilgilidir. Büyük ihtimalle sitenize sadece başlık için girer ve başlığı okuduktan sonra da sitenizden çıkacaktır. Bir web sitesinin kalitesini arttıran olaylardan biri de web sitelerinde kullanıcıların gezinme süresidir. Bu unsuru göz önünde bulundurarak sosyal ağlar sitemize zarar verebilir. Fakat yazılarımızı özenle ve kaliteli bir şekilde yazdıktan sonra siteye giren insanları orada tutacak sebepler ortaya çıkarabiliriz. Böylelikle bir dezavantajı avantaja çevirerek hem rakiplerimize fark atmış hem de Google’da hızla yükselmiş oluruz.

Sosyal Ağlar

Onlarca sosyal ağ olmasına rağmen en çok kullanılan ve en çok etkileşim sağlayabileceğimiz sosyal ağlarda daha çok zaman geçirmenizi öneriyorum ben. Fakat diğer sosyal ağları kullanmayacağınız anlamına da gelmiyor.

Sitenizin linklerini ne kadar çok sosyal ağlarda paylaşırsanız, Google sizin sitenizin o kadar çok konuşulduğunu düşünerek daha fazla ilgi gösterecektir. Fakat iş sadece Google’ın ilgi göstermesiyle kalmadığı yani sitenize insan sokmanız gerektiği gerçeğini de düşündüğümüz zaman en çok zamanı en çok kullanılan sosyal ağlarda geçirmeniz gerekecek. Yani Facebook, Twitter, Google+, Instagram ve Linkedin gibi siteler.

Bunların arasında en çok dikkat çeken ve en çok kullanılan Facebook için bir kaç çalışma yapmayı düşünmelisiniz. Örneğin bir facebook beğeni sayfası yaratabilirsiniz. Böylelikle insanlara paylaştığınız her yazınızı kolaylıkla bildirebilirsiniz. Facebook sayfalarına arkadaşlarınızı toplu davet etmek için bu sayfaya gidebilirsiniz.

 

SONUÇ

Bugün ki yazımda kendimize bir kategori belirledik. Kelimemizi araştırdık. Kelimemize uygun bir domain satın aldık. Sitemiz hakkında düşündük ve bir tasarım kurduk. Sitemize yazılar yazdıktan sonra Google’a kayıt ettirdik. Artık web sitemiz İnternet Dünyasında yerini aldı.

Bundan sonra sitemde yazılarımı nasıl şekillendirmeliyim?, siteme nasıl daha fazla insan sokabilirim? ve insanları nasıl daha fazla sitemde tutabilirim? gibi soruların cevaplarını bulmaya çalışacağım ve bu konuda stratejiler geliştireceğim. Takipte kalın.

Saphien Saphiens'den sonra Novustan bir önce gelen. Düşünüp fikir üretmeyi ve insanları bu şekilde etkilemeyi seven.

3 comments: On Bölüm 2: Web sitesi açtıktan sonra yapılması gerekenler

  • Bloğunuzu yer imlerime ekledim, yazı da kendi yorumunuzu da katmışsınız, hiç sıkılmadan okudum. Özellikle yeni başlayan arkadaşlar için, altın değerinde bir yazı.

  • yeni yazılarınızı da merakla bekliyorum hocam. bu işlere yeni başlamış biri olarak bir web sitesi açtığımda neler yapacağım konusu beni hem heyecanlandırıyor hem korkutoyur. Yazılarınız güzel rehber oluyor. Teşekkürler

  • 500T İstanbul

    Teşekkür ederiz.
    500T İstanbul

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer