Yii2 Framework Türkçe Eğitimleri – Giriş

PHP, kodlama dilleri arasında zengin kütüphaneleri, her isteği karşılama kapasitesi, tamamiyle özgünleştirilebilir ve hızlı yapısıyla bir çok proje için tercih edilen dillerden biridir. Özelleştirilebilir ve özgünleştirilebilir yapısı sayesinde günümüzde yüz binlerce yazılımcı PHP’nin geliştirilmesi için çabalamakta ve teknolojiye ayak uydurması için çalışmalar yapmaktadır. Bugün iş ilanlarında yer alan birbirinden farklı Framework yapılarının bulunmasının sebeplerinden biri de tam olarak budur. Peki nedir bu framework?

Framework nedir?

Kelime anlamıyla yapı, iskelet, çatı anlamlarını barındıran Framework; anlamında da yer aldığı gibi yazılımın temelini oluşturan bir iskelettir aslında. Framework, yazılım geliştiricilerinin kullanacağı kütüphanelerin hazır olarak bulunduğu, bir çok güvenlik önlemlerinin önceden alındığı, projelerin daha hızlı ve küçük detaylara takılmadan yazılmasını amaçlayan yapılara denir. Bu sayede yazılımcıların rutin olarak yazmakla saatlerini harcayacağı bir çok alanda hız kazandırır.

PHP Framework’lerin çoğu MVC (Model, View, Controller) teknolojini baz alan klasör hiyerarşisi yapısını da kullanır. Bu yapı ile projeler daha okunabilir ve düzenlenebilir kılınabiliyor.

Birçok proje büyüdükçe kodlar ve dosyalar karmaşıklaşmaya başlar. Hem kodların artması hem de yazılmış olan kodların unutulması, onlara ulaşılmayı ve okunmayı daha da zor hale getiriyor. Ancak bu yapılar sayesinde Model’de veritabanı işlemlerinizi, Controller’da genel mekanikler ve View’de ise görünüm kodlarının içermesinden dolayı düzenlemek veya ekleme yapmak istediğiniz alan hangisi ile alakalı ise daha kolay bir şekilde erişip kodlamaya devam edebilirsiniz.

Neden Yii Framework?

PHP’nin diğer kodlama dillerinden yetersiz kaldığı yönlerden bazıları; güvenlik sorunları, kendini tekrarlayan kodlamalar, MVC design pattern tekniklerinin dilin saf halinde bulunmamasıdır. Bu gibi sorunlardan dolayı çoğu yazılımcı bir framework kullanmayı tercih eder. Symfony, CodeIgniter, Laravel, Zend, Cake ve Yii gibi bir çok PHP frameworkü mevcuttur. Tıpkı diğerleri gibi Yii ‘de ücretsiz, açık kaynak kodlu, kod tekrarından uzak, hızlı uygulama geliştirmeyi destekleyen bir framework’tür. Yii, saf PHP’nin sınırlarını zorladığı bir çok alanda yüksek performans gösterdiği için bu yazı dizimde Yii ile ilgili içerikler sunacağım.

Yii2 Framework çok hızlı bir şekilde, çoğu yerde kod bile yazmadan (Gii Code Generator ile) performanslı web uygulamaları yapmamıza olanak sağlayan bir framework’tür. Ayrıca güzel bir dökümantasyon ve destek topluluğuna sahiptir.

Yii Framework Özellikleri

 • Model-View-Controller mimarisine sahiptir.
 • Database Access Objects tasarım şablonu, Active Record ve programlı veritabanı işlemleri, gelişmiş web uygulamaları geliştirirken kolaylık sağlar.
 • Form girdilerinin kontrolü, doğrulama ve Ajax desteği yerleşik olarak bulunur.
 • Kimlik doğrulama ve güçlü kullanıcı yönetimi destekleri yerleşik olarak bulunur.
 • Yii’nin kod üretme aracı Gii, MVC teknolojisine uygun kodlama geliştirmeyi hızlandırır.
 • Yii konsolu. Yii komut satırından veya arkaplan yordamı (daemon) olarak çalıştırılabilir ve bu sayede PHP’de  yüksek performanslı arka plan görevleri oluşturulabilir.
 • Bootstrap extension sayesinde mükemmel görünümlü ve duyarlı uygulamalar geliştirmeyi hızlı ve basit hale getirir.
 • Yii’nin katmanlı ön bellek desteği, uygulamalarınız için uyumlu önbellek türlerini uygulamayı kolaylaştırır.
 • PHP ve MySQL ile çalışan kodlarınızın güvenlik risklerini en aza indirir.
 • Diğer framework ve web hizmetleri ile entegrasyonu kullanmak oldukça basittir.
 • Yii’nin geliştirici topluluğu çeşitli ücretsiz ve açık kaynak kodlu eklenti ve widget’ler sunuyor.
 • Çoklu dil desteği ile Yii I18N standardını destekler ve uygulamalarınızın yerelleştirilmiş sürüm ihtiyacını kolayca giderir.
 • Hata yönetimi, log kayıtları ve test işlemleri Yii’de oldukça basittir.
 • API geliştirilmesini kolaylaştıran RESTful API framework entegrasyonu.
 • Codeception ile test entegrasyonu.
 • Gelişmiş URL yönetimi ve işlemleri.
 • Otomatik dokümantasyon oluşturucu.

Aynı zamanda Yii topluluğu, kullanışlı bir web tabanlı zengin içerik editörü olan Redactor‘u da sınırsız lisansını satın alarak Yii’nin içerisinde dahil ettiler. CMS uygulamaları yapmak isteyenler için işinize oldukça yarayacak bir özellik.

Yii’ye Başlarken

Oldukça gelişmiş ve yardımcı olan dokümantasyonu sayesinde Yii öğrenmek gayet kolaydır. Ben de bu içerik dizimde hem dokümantasyon, hem topluluklar, hem de diğer kaynaklardan edindiğim bilgileri derleyip Türkçe olarak sizlere aktarmaya devam edeceğim. Yii öğrenmeye koyulduysanız size yardımcı olacak, yer imlerinize eklemenizi önereceğim bir kaç link vereyim:

 

Yii2 Framework Türkçe Eğitim Serisi
Yii2 Framework Türkçe Eğitimleri – Kurulum
Yii2 Framework Türkçe Eğitimleri – Uygulama Mimarisi
Yii2 Framework Türkçe Eğitimleri – Pretty URL
Yii2 Framework Türkçe Eğitimleri – Hello World

 

Bu içeriği oluştururken kullandığım kaynaklar:

Saphien Saphiens'den sonra Novustan bir önce gelen. Düşünüp fikir üretmeyi ve insanları bu şekilde etkilemeyi seven.

2 comments: On Yii2 Framework Türkçe Eğitimleri – Giriş

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer