Yii2 Framework Türkçe Eğitimleri – Hello World

Yii2 Framework Türkçe Eğitimleri yazı dizimde daha önceden Framework’lerin genel yapıları ve Yii Framework hakkında genel bilgiler verip, Windows ortamında kurulumunu anlattım. Yii2 ‘de SEO dostu linkler oluşturmayı anlattıktan sonra bu içerikte ise artık ilk “Hello World” uygulamamızı yapalım istiyorum.

Her ne kadar bir text dosyasına “Hello World” yazıp tarayıcı da açmak ile view/site/index.php dosyasınada aynı işlemi yapmak aynı şey olacağından biz MVC mimarisini kullanarak veri aktarımları yaparak bir Hello World çalışması yapacağız. Bunun için öncelikle Yii2’de default olarak gelen /controllers/SiteController.php dosyasına aşağıdaki action metodunu ekleyelim.

Yukarıdaki kod bloğunda actionMerhaba adında bir metod oluşturduk içerisinde default "World" string değeri tanımlı $kelime adında bir değişken tanımladık. Yii’de controller eylemleri “action” ön eki ve ardından metod adının konulması şeklinde oluşturulur.

Render metodunun varsayılan olarak davranışı ise views/Controllerİsmi/Viewİsmi.php şeklindedir. SiteController‘i içerisinde actionMerhaba adında bir metod oluşturduğumuz için /views/site/ klasörü içerisine merhaba.php adında bir görünüm dosyası oluşturmamız gerekmektedir. Oluşturduğunuz dosyaya aşağıdaki kodları kopyalayın.

Bu görünüm dosyasında h1 HTML etiketi içerisine “Hello” ve ardından encode edilmiş şekilde $kelime değişkenini ekrana yazdırdık.

Eğer tarayıcınızdan http://localhost/hello/web/site/merhaba adresine giderseniz aşağıdaki görüntüye ulaşmış olmalısınız.

Controller içerisinde action metodlarında tanımlanan değişkenler bir GET değişkeni ararlar. Yukarıdaki linki ziyaret ettiğimizde herhangi bir GET verisi göndermediğimiz için default tanımladığımız “World” kelimesini taşıdı. Ancak  http://localhost/hello/web/site/merhaba?kelime=Kerem%20Taşpınar adresine giderseniz ekrana daha farklı bir çıktı gelecektir.

Saphien Saphiens'den sonra Novustan bir önce gelen. Düşünüp fikir üretmeyi ve insanları bu şekilde etkilemeyi seven.

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer