Yii2 Framework Türkçe Eğitimleri – Pretty URL

Yii2 Framework ile uygulama geliştirirken linklerin; daha okunabilir olması, daha güzel görünmeleri ve Google aramalarında kullanıcılara daha açıklayıcı bilgiler vermesi (SEO) açısından düzenlememiz gerekmektedir. Normal bir PHP uygulamada bunu .htaccess dosyasından yaparken Yii2 Framework’te bunu urlManager componenti ile kolayca yapabilmekteyiz.

Uygulamayı kurup diğer sayfaları gezdiğimizde link yapılarının şu şekilde olduğu dikkatinizi çekmiştir: http://localhost/hello/web/index.php?r=site%2Fabout . urlManager kullanarak linklerinizi http://localhost/hello/web/site/about şeklinde görüntülenmesini sağlayacağız.

config klasöründe ileride yapacağımız veritabanı ayarlarının yanı sıra web ve konsol uygulamaların için ortam yapılandırmalarını da içerir. Üzerinde çalıştığımız uygulamamıza urlManager componentini eklemek için /config/web.php dosyasını editörümüzde açıp aşağıdaki kodları components alanına parametre olarak eklememiz gerekmektedir.

Daha sonra /web klasörünün içerisine .htaccess adında bir dosya oluşturun ve aşağıdaki kodları içine kopyalayın.

Kullandığınız uygulama geliştirme ortamı (Xamp vs) üzerinde mod_rewrite özelliğinin aktif olduğundan emin olun.

Tarayıcınızdan http://localhost/hello/web/site/about adresini ziyaret ettiğinizde About sayfasını sorunsuz görebilmeli ve menüdeki seçeneklere tıkladığınızda artık aynı şekilde bağlantılara sahip olduğunu sağlamalısınız.

Saphien Saphiens'den sonra Novustan bir önce gelen. Düşünüp fikir üretmeyi ve insanları bu şekilde etkilemeyi seven.

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer