Yii2 Framework Türkçe Eğitimleri – Kurulum

Yii2 Framework ile ilgili yazı dizimize bir önceki yazımız ile başlangıç yaptık ve genel olarak Framework’ler ve Yii hakkında bilgilendirmeler verdim. Bu içeriğimde ise artık Yii2 ‘nin kurulum aşamasına geçmek için kollarımızı sıvayacağız.

Yii 2.0 Sürüm Kurulumu

Yii’yi bir çok yöntem ile sunucunuza veya bilgisayarınıza kurulum yapabilirsiniz. Şimdi bunları inceleyelim. Ben windows kullandığım için kurulumu buna göre anlatacağım. Ancak Yii Framework Kurulum sayfasına giderek kendi işletim sisteminize göre kurulum hakkında bilgi alabilirsiniz.

Composer ile Kurulum

PHP kullanıyorsanız zaten bilgisayarınızda Composer paket yönetim sistemi kuruludur. Ancak kurulu olmayanlar için Composer web sitesinden kurulumu sağlayabilirsiniz.

Komut istemi aracılığı ile kurulum yapmak istediğiniz klasöre giderek aşağıdaki kodu çalıştırmanız yeterli olacak.

İlk projemizi “hello” olarak adlandıralım.

Manuel Kurulum

Dosyalarla uğraşmayı ve tarayıcıyı kullanmayı seviyorsanız veya Komut istemi ile ilgili problem yaşıyorsanız manuel kurulum’da yapabilirsiniz. Composer’in de yaptığı tam olarak aynı şey olacak.

  1. http://www.yiiframework.com/download/ adresine giderek “Install from an Archive File” alanından butonları kullanarak dosyalarınızı indirin.
  2. İndirdiğiniz dosyaları dilediğiniz bir klasöre çıkarın.
  3. Config/web.php dosyasına erişerek cookieValidationKey yapılandırma öğesine bir değer atamanız gerekmektedir.

Bu alana dilediğiniz string bir değeri girebilirsiniz.

Kurulum Sonu

Kurulumu herhangi bir uygulama geliştirme ortamına kurup (Xamp, Wamp, Lamp, Mamp gibi) “http://localhost/hello/web” adresinden Yii2 alt yapısına ait demo görüntüye sahip web sitenize ulaşabilirsiniz.

Ulaştığınız sayfa -eğer bir güncelleme olmaz ise- yukarıdaki görseldeki gibi Bootstrap alt yapısı ile oluşturulmuş bir görüntüye sahip olacaktır.

Bu içeriği oluştururken kullandığım kaynaklar:

Saphien Saphiens'den sonra Novustan bir önce gelen. Düşünüp fikir üretmeyi ve insanları bu şekilde etkilemeyi seven.

2 comments: On Yii2 Framework Türkçe Eğitimleri – Kurulum

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer