Bölüm 1: Hangi kategoride web sitesi açmalıyım?

Bu işe yeni başlamış olanlar da yıllardır yapanlar da bu soruyla ya karşı karşıya gelmişlerdir ya da webmaster forumlarında yüzlerce kez görmüşlerdir. Hangi kategoride web site açmalıyım? Hangi siteler daha çok kazandırıyor?

Bölüm 1: Hangi kategoride web site açmalıyım?

Cevap çok basit! – Bunu biz bilemeyiz…

Öncelikle şunu tekrar tekrar belirterek devam ediyorum yazıma, para kazanmak ya da sırf site açmak için site açmayın. Felsefemiz kesinlikle “Faydalı Olmak” olacak bunu unutmayın. Eğer siz insanlara faydalı bir şeyler sunarsanız dolaylı yollardan bunun bir çok geri dönüşünü alacaksınızdır.

 

Kendiniz olabileceğiniz bir kategori seçin

Hepimiz sosyal varlıklarız, çevremizde ve kendimizde uzun yıllardır biriktirdiğimiz bir bilgi arşivi vardır. Okuduğumuz okullar, aldığımız eğitimler, tanıştığımız insanlar, merak ettiğimiz konular, hobilerimiz, izlediğimiz diziler-filmler-tiyatrolar, babaanne taktikleriyle iyileşmeler gibi bir çok konuda bu zamana kadar kendinize bir şeyler kattınız. Fakat bunlar arasında en iyi olduğunuz bir konu olacaktır.

Örneğin film izlemeyi herkes sever fakat çoğu kimse izlediği filmlerin yönetmenine, senaristine, cast ekibine veya çalışan kadrosuna dikkat etmez. Filmin kurgu ve duygusal bütünlüğünü düşünmez ya da eleştirileri hep sokak ağzından ileriye gidemez. Teknik bir bilgi sahibi değildir. Eğer siz bu yeteneklere sahipseniz kesinlikle sinema yorum ve fragman sitesi açabilirsiniz.

Bölüm 1: Hangi kategoride web site açmalıyım?

Genel’e değil özele odaklanın

Açacağınız web sitesinde seçeceğiniz kategori çok önemli. Kararlı ve istikrarlı olmaya özen gösterin. Eğer yatırım yapacak on binlerce liranız yok ise genel konular seçmemeye özen gösterin. Minimum anahtar kelime ile nokta atışı yapmayı hedefleyin. Örneğin bir sağlık sitesi açmak yerine, psikolojik rahatsızlıklar ile ilgili bir sağlık sitesi açmanız daha doğru bir davranış olacaktır.

Bunu tavsiye etmemin bir çok sebebi var. Bunlardan birisi genel bir site de girecek içerik çoktur evet, fakat çok içeriği kendiniz özgün olarak yazabilmeniz gerçekten çok zor olacaktır. Ve bir süre sonra sıkılacaksınızdır. Daha alt kategori olan bir site açtığınız zaman özgün içerik girebileceğiniz çok geniş bir vaktiniz olacak ve sürekli anahtar kelimeyi kullanacağınız için bunun Google Seo için çok faydalı geri dönüşleri olacaktır.

 

Sonuç:

Uzun uzun düşünün, hayatta en çok neyi yapmaktan zevk alıyorsunuz? Eğer gerçekten zevk aldığınız bir hobi, uğraş, düşünce yada araştırmaktan zevk aldığınız bir konu bulursanız ve o kategoride bir web sitesi açarsanız; yazılarınızı odağınızı kaybetmeden ve sıkılmadan yazabilirsiniz. Çünkü seçtiğiniz konuda bilmediğiniz bir çok konu vardır ve sitenize içerik girerken bunları da araştırıp öğrenme fırsatı bularak hem kendinize bir şeyler daha katmış olacaksınız hem de size olduğu kadar insanlara da faydalı olacaktır.

Bir sonraki yazım da ben de kendime bir konu belirleyeceğim. Bu konu üzerinde ufak ufak genel notlar çıkaracağım. Ve site kategorimi belirledikten sonra izleyeceğim yolları adım adım sizlere anlatacağım.

Sıfırdan web sitesi açarak en iyi olmak, faydalı olmak, başarılı ve zirveye çıkmak isteyenler için “Web sitesinde zirvenin anahtarı” yazı dizisinin giriş yazısından itibaren okumasını tavsiye ederim :)

Takipte kalın, herkese kolay gelsin.

Saphien Saphiens'den sonra Novustan bir önce gelen. Düşünüp fikir üretmeyi ve insanları bu şekilde etkilemeyi seven.

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer