Google Adsense ile Maksimum Kazanç Sağlama Yöntemleri

Merhabalar, bir süredir uzun uzun yazmıyordum. Boş vakit bulduğum gibi kahvemi aldım ve yazının başına oturuyorum. Bu yazımda kendi Google Adsense hesabımı inceleyeceğim hem kendime hem de sizlere fikir oluşturacak notlar alacağım. Herkese faydalı olması dileğiyle.

Google adsense ile çok fazla paralar kazanan bir webci olamadım bu zamana kadar. Fakat artık yaş ilerledikçe daha fazla ek-gelire ihtiyaç duyulmaya başlanıyor ve daha fazla nereden kazanç sağlanabilir bunları yolları aranmaya başlanıyor. Ben de bu durumun tam ortasındayım. Hayat sanki çok yoğun ve stresli değilmiş gibi ekstradan tonla web işleriyle daha uğraşmak zorunda kalıyorum. Tabi bu işler bana muazzam zevk veriyor olsa da sosyal hayatımı olumsuz yönde etkilemeye başladı.

Şimdi Google Adsense ile dün ( 05 Mayıs 2015 ) kazanç sağladığım parayı ve istatistikleri gruplar halinde inceleyerek bundan sonra neler yapabilirim bunları not edeceğim.

Google Adsense Genel Bakış

1-Google Adsense Günlük Geliri

Gördüğünüz gibi ortalamanın altında kazanan biri olarak Google Adsense ile daha fazla nasıl kazanabilirim düşüncesi için fikirler üreteceğim.

Öncelikle “Gösterim Sayısı” sütunu tekil ziyaretçi sayısı değil. Reklamların kaç kere gösterildiği ile alakalı olan sütun. Toplamda 16,737 kere gösterilen reklamlara sadece 72 kere tıklanma yapılmış. Hemen yanında ki “TO” adlı sütun ise gösterim ve tıklamaya bağlı yüzde cinsinden oranı gösteriyor.

Şimdi bunu tüm Türkçe ve Yabancı kaynaklarda okuyoruz, herkes bangır bangır söylüyor. Google Adsense To Oranı %5’ten az olmamalı diye. Bu sözden yola çıkarak benim Adsense Politikam daha en başından başarısız diye nitelendirebiliriz. Tamamiyle çuvalladım.

Google Adsense “to” oranını yükseltmek için;
Bu tamamen reklam yerleşimi, reklam-site uyumluluğu ve reklam kalitesi  ile alakalı bir durumdur. Nedir bunlar?

Google Adsense Reklam Yerleşimi

İnternette “En iyi Google Adsense Reklam Yerleşimi” diye arattığımızda bir çok sonuçlar karşılaşırız. Ben onlardan bir tanesini örnek göstermek istiyorum.

En iyi Google Adsense Reklam Yerleşimi
En iyi Google Adsense Reklam Yerleşimi

Görsel biraz ufak fakat yine de ihtiyaçlarımızı karşılayabilir. Bu görselde ki reklam yerleşim mantığından bahsedeyim biraz.

1 – Logo yanı 728×90 Reklam alanı. Gereksiz kimse tıklamaz diye düşünülebilir fakat yüksek oranda para veren alanlardan bir tanesidir kendileri.

2 – Yazı içi 300×250 boyutunda reklam. Direkt olarak paragraf başına değil fakat tam yazıların ortalarına doğru yerleştirilen bu reklam en fazla tıklananlar arasında

3 – Kenarda duran 300×250 ve 160×600 reklam alanları. Bunlarda olmazsa olmazlarımızdan.

4 – Ve bağlantı reklamlarımız. Kesinlikle kullanıcıları rahatsız etmeyecek şekilde uygun yerlere yerleştirilmeli.

Google Adsense Reklam ve Site Uyumluluğu

Reklam ve Site uyumluluğu derken renkler ve tasarımlardan bahsediyorum. Örneğin sitenizde reklamı uygulayacağınız yerin arka planı siyahtır ve siz gidip bağlantı reklamlarınızın arka planını beyaz yaparsanız rahatsız edici bir durum ortaya çıkar ve duygusal anlamda tüm herkesi oradan uzaklaştırır. Aynı şekilde sitenizin link bağlantıları ile Google Adsense Link bağlantılarınız aynı renkte olmasına dikkat edin.

Google Adsense Reklam Kalitesi

Ve en önemlisi. Eğer reklamlarınız kaliteli değilse dilerse 1000 Tıklama alın hayal ettiğiniz parayı asla kazanamayacaksınız. Fakat Adsense reklamlarınız kaliteli ise günde size 3-4 tıklama bile aylık bazda ev geçindirmeye yetecek paraları kazandıracaktır.

Peki nasıl olacak Adsense Reklamları Daha Kaliteli yapmak? Şöyle ki öncelikle ilk adım olarak bazı çöp siteler var. Bunları Google’dan “Adsense Çöp Siteler” aratarak bulabilirsiniz. Bu siteleri Adsense hesabınızdan kaldırın. Bu reklamları yayınlamamaya özen gösterin. Tıklama başına 1 kuruş bile etmeyen dandik reklamlar.

Gelelim ikinci adımımıza sitenizde reklam yerleşiminizi insanların mouse’larının altlarında gezecek şekilde ayarların. Yani insanlar mouselarıyla sizin reklamlarınız üzerinde gezmeleri veya durmaları gerekiyor. Kullanıcılar ne kadar çok reklamlarınız üzerinde dururlarsa Adsense size daha büyük firmaların ve daha fazla kazanç sağlayacağınız reklamları sitenizde yayınlıyor.

 

Google Adsense Ülke Bazında İnceleme

Ülke Bazında Google Adsense incelemesi Ülke Bazında Google Adsense incelemesi

Tipik bir “Google Adsense’de hangi ülkeler daha çok kazandırıyor“un kanıtı. İstatistikler çok üzücü. Türkçe bir siteye sahibim, tamamiyle Türklere hitap ediyorum fakat kazanç sıralamasında 6. sırada yer alıyor. 49 Tıklama almış olmama rağmen 6 TL kazandırırken, Almanya’dan giren kullanıcılarımdan sadece 6 tıklama almışım ve aynı 6 TL’yi kazanmışım.

TBM olarak bakıldığında da Almanya ve İsviçre en eli bol ülkeler arasında görülüyor. Ben bu sonuçları gördükten sonra kesinlikle yabancı bir site açmayı düşünebilirim.

Google Adsense Platform Bazında İnceleme

Platform Bazında İnceleme Platform Bazında İnceleme

Platform bazında inceleme’de yapmak istedim çünkü Google’ın yeni güncellemesiyle birlikte Mobil Siteler daha ön planda olacak ve günümüz şartlarını da düşündüğümüz zaman kullanıcılarımızın çoğu Mobilden siteye girmekteler. Bu konuda Reklam yerleşimi yaparken sadece masaüstü tasarım göz önünde bulundurarak yapılmaması gerekiyor.

Örneğin siteme girenlerin %80i nerdeyse mobilden girmişken benim sidebar’ı reklamla donatmamın hiç bir anlamı yok. Daha çok içerik kısmında ki rahatsız etmeyen reklamlara odaklanmam gerekiyor.

En Çok Kazandıran Reklam Türleri

5 - Google Adsense En çok kazandıran Reklam türleri 5 – Google Adsense En çok kazandıran Reklam türleri

Yeni başlayanlar ya da reklam dizilimi yaparken kararsız kalanlar için güzel bir görsel daha. Evet sitelerimiz de Resim reklamlar çok güzel duruyor, siteyi canlı-yaşıyor gibi gösteriyor fakat çokta fazla getirisi yok aslında. Fakat gereksiz mi? Tabi ki HAYIR!

Reklam yerleşimi yaparken benim tavsiyem klasik 3 Resim – 3 Metin kuralına uyun. Resimleri az tıklanan yerlere, Metinleri ise çok tıklanacak yerlere yerleştirmeyi unutmayın.

Benim Tavsiyem;

Google Adsense en iyi reklam yerleşimi Google Adsense en iyi reklam yerleşimi

Görselde site sanki reklama boğuluyormuş gibi gözükse de içerik konusunda kendinize güveniyorsanız benim için en iyi reklam yerleşimi budur.

Ekleme(07 Mayıs, 2015): Unutmayın: Google Adsense Reklam yerleşimi politikasına göre;

Şu anda AdSense yayıncıları her sayfaya aşağıdakileri yerleştirebilir:

En fazla üç adet İçerik için AdSense birimi
En fazla üç adet bağlantı birimi
En fazla iki adet arama kutusu

Masaüstü Kullanıcılar için: Sidebarda bulunan reklamlar sizin reklam kalitenizi arttıracak nitelikte ve tıklama olarak teşvik edici durumdadır.

Mobil Kullanıcılar için: Yazıiçinde bulunan reklamlar yazıyla bütünlük sağlayabilecek durumda ve tıklama olarak teşvik edici durumdadır.

 

Özet olarak; Bir günlük Google Adsense Kazancımı düşünerek bir kaç varsayım ve fikirde bulundum. Para kazanırken nasıl kullanıcıları rahatsız etmeyiz gibi sorulara cevap bulmaya çalıştık. Kullanıcılarımızın ihtiyaçlarına göre en uygun tasarımda en iyi para kazanmaya yönelik çalışmalar yapılabileceği ile ilgili konulara değindik. Ülke, Platform ve Reklam Türleri bazında istatistikler ile değerlendirmeler yaptık.

Bundan sonrası size düşüyor. Ben kendimce önlemler alıp kazancımı arttırmaya çalışacağım.

Ayrıca site işlerine yeni başlamış arkadaşlarımız için yazı dizimiz, Web Sitesinde Zirvenin Anahtarı yazılarımı okumalarını,

Facebook ile çok fazla ilgili olan arkadaşlarım içinde Toplu Davet Kodları, Facebook Önerileri gibi konuların bulunduğu Facebook kategorisine bakmalarını tavsiye ediyorum.

Saphien Saphiens'den sonra Novustan bir önce gelen. Düşünüp fikir üretmeyi ve insanları bu şekilde etkilemeyi seven.

18 comments: On Google Adsense ile Maksimum Kazanç Sağlama Yöntemleri

 • Mükemmel bir yazı olmuş. Benim de Adsense hesabım seninkinden farklı değil :)
  Senin fikirlerinle kendime yeni stratejiler yaratabilirim. Çok faydalı oldu benim için

 • İyi de bir sayfaya 6 reklam koymuşsun o nasıl olacak?

  • Görseli düzenledim hocam. Fakat bu tarz görseller kesinlikle bu şekilde yapmalısınız diye hazırlanmıyor. İnsanların sitelerde dikkat ettikleri yerlere göre yerler belirleniyor ve bunlardan “Google Reklam Yayınlama Politikası” kurallarına göre sınırlamaları ve kendi sitenizin tasarımını göz önünde bulundurarak yerleşiminizi yapıyorsunuz.

   Dikkatimden kaçmıştı, yorumda bulunarak haberdar ettiğin için teşekkür ederim :)

 • Zevkle okudum makaleyi bazı konularda bilmediklerimide öğrendim. Teşekkürler.

 • Hocam emeginize saglik, gayet guzel bir yazi olmusta bu kadar adsense deneyiminizi paylasan birisi olarak sanirim 1 sayfada maximum 3 adet gorsel/metin reklam dan fazlasinin eklenemeyecegini bir tek siz bilmiyorsunuz. Verdiginiz ornek yerlesim gorsellerinde 5 adet yerlestirilebilir gibi sunmussunuz. Bu islerden hic anlamayan birisi bu gorsellere gore yerlesim yapsa adsenseden cok guzel bir sekilde banlanmasina sebep olacaksiniz.

  • Görseli şimdi düzenledim. Fakat bu tarz görseller kesinlikle bu şekilde yapmalısınız diye hazırlanmıyor. İnsanların sitelerde dikkat ettikleri yerlere göre yerler belirleniyor ve bunlardan “Google Reklam Yayınlama Politikası” kurallarına göre sınırlamaları ve kendi sitenizin tasarımını göz önünde bulundurarak yerleşiminizi yapıyorsunuz.

   Fakat dediğiniz gibi yeni başlamış biri bu tarz görselleri yanlış anlayarak istediği kadar reklam koyma girişiminde bulunabilir. Bu yüzden hem yazıya bu Reklam yayınlama sınırı ile alakalı yayını ekledim hem de görseli düzenleyerek daha belirgin hale getirmeye çalıştım.

   Benim de dikkatimden kaçmış uyarın için teşekkür ederim :)

 • Pingback: Youtube ile Maksimum Para Kazanma Stratejileri - Kerem Taşpınar ()

 • Kerem başarılı bir yazı olmuş emeğinize sağlık teşekkürler..

 • Pingback: Bölüm 3: Web Sitesi tanıtımı yapılmadan önce yapılması gerekenler ()

 • adsense hesabı açmaya onay verseler para kazanıcaz ama adamlar hiç bir şeye onay vermiyorki o sorunu nasıl çözücez:)

 • Eline sağlık kardeşim bende şuan bir sitede 6 reklam kullandım ama google buna razı geldi sanırım ban almadım fakat yerleşimde önemli sanırım incelemek istersen fikirlerin benim için önemli http://aydinsehirrehberi.com/

 • Adsense reklam alanlarınıza “Daha Fazla Eğitim İçerikleri İçin” veya “Destekleriniz İçin Teşekkürler” gibi başlıklar verdiğinizi görüyorum. Adsense buna nasıl müsade ediyor? Banlanma sebebi değil mi?

  • Merhaba Barış, Adsense yeni yayıncılık ilkeleri ve Google’ın yeni güncellemeleri bazında bir deneme yapmak için bu şekilde başlıklar seçtim. Sonuçlarıyla alakalı bir içerik oluşturmak istiyordum ancak son zamanlardaki internet problemlerinden dolayı kullanıcı sayımda da düşüşler meydana geldi. Bu yüzden henüz bir istatistik elde edemedim.

   Aynı zamanda bu tarz bir kullanımın meşru olabileceğine dair henüz Google’dan bir duyuru yayınlanmadı.

 • web sitem tıklama başına 0,07 tl den fazla kazanamıyorum normalmi

 • Reklamlara hangi ulkelerden tiklandigi cok onemli. Turkiye den biri tiklarsa diyelim 3 sent veriyor. Almanya dan biri tiklarsa 20 sent veriyor vesaire

 • Hocam öncelikle yazı için teşekkürler. Bende yeni adsense reklam barındıra bilirliği aldım araştırmalar yapıyordum hangi reklam birimleri daha faydalı, daha çok kazanç getirir diye yazınız faydalı oldu. Teşekkürler.

 • Güzel bir içerik olmuş. Elinize sağlık.

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer