HTML5 Nedir?

Klasik Html bilgileri yerine daha çok gündemi takip eden temel başlıklardan başlamayı tercih ettim. Html5’in ne olduğuna gelmeden önce kısaca Html’in ne olduğundan bahsedersek; Hyper Text Markup Language kelimelerinin kısaltılmışıdır. Türkçe meali Zengin Metin İşaretleme Dili. Bu dili yaratırken tabi diğer kodlama dilleri henüz dünyaya gelmediği için Zengin Dil demişler. Adamlar da haklı. Ayrıca Html’i geliştiren kişide şuan CERN’de müteahhit olarak çalışan Tim Berners-Lee ‘nin ta kendisidir. 80’li yıllarda geliştirmiş ve adını ise 90’lı yıllarda koymuş olduğu bir web standartıdır. Tim Berners-Lee aynı zamanda World Wide Web Consortium yani W3C’ninde kurucusudur.

HTML tarihine geri dönersek ’96 yılının sonunda CSS artık dünyaya gelmiş, ve Html’in dünyasını renklendirmeye başlamıştır. Artık siteler daha renkli, daha kullanışlı ve daha esnek bir hale geldi.

HTML5 Nedir?

 

İşte 1996 yılına ait USA TODAY sitesi. Henüz CSS ile tanışmamış, tüm sadeliğiyle hala hayatta kalabilmiş ender sitelerden birisi. Hatta nostalji olsun diye sitenin bir köşesinde duruyor. Buraya tıklayarak gidebilirsiniz siteye.

HTML yıllar geçtikçe gelişti css’in yeni özellikleriyle de birlikte 4.sürümüne kadar geldi fakat hala yeterli değildi. CSS ile yazılan kodlarda hatalar meydana çıkıyordu ve bunu önlemek adına HTML5 geliştirildi.

HTML5 ile gelen kod yapısı hataları minumuma indirirken hatta bazen görmezden geliyor. XHTML’deki büyük-küçük harf duyarlılığı tamamen ortadan kalktı. CSS ile kusursuz uyum sağlandı. Ve beraberin bir çok yeni etiket ile hem içerik ve görsele hem de arama motorlarının botlarına büyük kolaylıklar sağladı.

Fakat her yeni sürümde yeterli oldu mu sorusunu sormak gerçekten web dünyası için yetersiz bir durum. Sürekli ve hızlı gelişen bu dünya da HTML5 şuan ihtiyaçlarımızı karşılasa da ileride ne gibi değişim ve gelişimleri olacak bunu kestirmek kolay değil.

HTML5 Nedir? Sorusuna sanırım yalın ve kısa bir açıklama getirmenin verdiği rahatlıkla yavaş yavaş HTML5 kod yapısını incelemeye başlayacağız. Çok beklemeyeceksiniz, yarın yazının devamı bilgisayarınızda olacak :)

One Reply to “HTML5 Nedir?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir