HTTPS sayfalara artık Google’da öncelik tanınacak

17 Aralıkta Google’ın yayınladığı bildirgeye göre artık güvenlik sertifikalı yani HTTPS içeren sayfalar sıralamada öncelik hakkına sahip olacaklar.

Google https

Daha önceden de mobil sitelere öncelik tanıyan bir algoritma değişikliği yayınlayan Google, şimdi de SSL sertifikalı yani Https içeren sayfalara öncelik tanımaya başlayacak. Tabii bu demek değil ki her https içeren sayfa diğerlerinin önüne geçecektir. Kesinlikle site içeriği kullanıcı odaklı olan, en faydalı içerikler yine üst sırayı alacaklar fakat bu sıralama da sadece güvenilirlik biraz daha önem kazanmış oldu.

Bildirge de Google, Daha fazla güvenilir ve https içeren sayfaları hedef alan bir arama sistemi geliştirdiklerini söyledi. Aynı içerik ve kaliteye sahip iki site karşılaştırması yapılırken, sıralamada Https içeren sayfaların daha üst sıralarda yer alacağını da bildiren Google, https ile ilgili bazı durumlar da yayınladı;

  • Site güvenli olmayan bağlantılar içermemelidir.
  • Robot.txt tarafından engellenmiş bir sayfa olmamalıdır.
  • Https bulunan bir sayfa, Http içeren bir sayfa tarafından yönlendirilmiş olmamalıdır.
  • Sayfa Http içeren bir canonical meta tagına sahip olmamalıdır.
  • Noindex meta tagına sahip olmamalıdır.
  • Sitemapler düzenlenerek HTTPS sayfalar yerleştirilmelidir.
  • Sunucu herhangi bir TLS sertifikasına sahip olmalıdır.

 

Https içeren sitelerinizde yukarıdaki durumları göz önünde bulundurduğunuz zaman rakiplerinizi geride bırakabileceğinizi söyleyebilirim Google’ın açıklamalarına göre.

Bu güncelleme ile birlikte artık Google’ın internet dünyasında erişilebilecek yerlerin daha güvenli olmasını istediğini görebiliyoruz. Bu konuda yapabileceklerimiz sadece Https ‘li bir siteye sahip olmak değildir tabiki de. Google’ın zaman içerisinde ilerleyişini göz önünde bulundurduğumuz zaman tamamen Kullanıcı odaklı ilerlediğini görebiliyoruz.

Yani bu niteliklere artık bir sitenin güvenliği konusu da girmiş oldu. Başlangıç olduğunu düşündüğüm bu ilerleme, ileride daha fazla kurallara sahip olacaktır. Çok fazla reklam içeren, içeriğin okunamadığı, her dakika pop-up açılan sitelerin çok yakında Google’dan silinmesi dileğiyle bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir