Çanakkale Şehitlik Turu

Çanakkale Şehitlik Turu

Dünya Tarihi’nin bilinen en kanlı sıcak savaşlarının yaşandığı 1.Dünya Savaşı, özellikle Osmanlı Devleti üzerinde oynanan kirli oyunların sahneye konulması sonucu gerçekleşmiştir. Avrupa ve Afrika’daki Osmanlı hakimiyetini ortadan kaldırmak için her yerden saldırılara başlayan ve İngiltere’nin başını çektiği Avrupa Devletleri, Osmanlı Devleti’ni tarihten silmek için son olarak Anadolu’ya saldırma planını uygulamaya koymuşlardır. Avrupa’da yükselmeye başlayan milliyetçilik akımları ile birbiri ardına bağımsızlıklarını kazanan önceden Osmanlı hakimiyetinde olan Avrupa Devletleri’nin de desteği ile bir avuç toprağa sıkıştırılan Türk Halkı, elinde kalan son vatan olan Anadolu’yu kaybetmemek için var gücüyle düşmanla savaşmaya başladı.

15 Yaşında Çanakkale Şehitleri
15 Yaşında Çanakkale Şehitleri

1915 yılında Ege Denizi üzerinden Anadolu’ya girmek isteyen düşman devletlerin nihai hedefi İstanbul’u ele geçirerek Osmanlı Devleti’ni tamamen yıkmaktı. Ama bunun için öncelikle Çanakkale Boğazı’nı ele geçirerek Marmara’ya hakim olmaları gerekiyordu. İşte Çanakkale Muharebeleri bu kirli ve kanlı oyunun sahnelendiği ve Dünya Tarihi’ne damga vurmuş bir direniş ve kahramanlık destanıdır.

Seyit Ali Onbaşı
Seyit Ali Onbaşı

Düşmanın Çanakkale’den geçmesine izin vermeyen Türk Halkı ve Askerleri, Mustafa Kemal’in yönetiminde tarihte benzeri görülmemiş bir direniş ortaya koymuşlardır. Yokluk ve çaresizlik içinde hayatta kalmaya çalışan Anadolu insanı, en kutsal şeyine yani vatanına uzatılan kanlı elleri Çanakkale’de keserek tüm Dünya’ya unutamayacakları bir ders vermiştir.

Mustafa Kemal Atatürk
Mustafa Kemal Atatürk

Bu destanın yazıldığı toprakları görmek ve yaşadığımız vatanın kıymetini daha fazla anlamak için yurt dışına çıkmadan daha önce Çanakkale’yi ziyaret ederek, bu kutsal alanı görmek hepimizin borcudur.

 

Çanakkale Şehitlik Turu, Çanakkale Muharebelerinin kanlı çatışmalarının yaşandığı tüm bölgelerin ve savaşta önem arz eden noktaların ziyaretini içeren paket bir programdır. Şehitlik gezisi esnasında rehberiniz tarafından o bölgenin tüm hikayesi ve savaştaki önemi size anlatılır.

Şehitlik Turu;

Ağa Deresi Vadisi Hastane Şehitliği, Balkan Şehitleri Anıtı, Çamburnu Kalesi, Eceabat ( Maydos), Kilye Limanı, Kabatepe Sahili, Anzak Koyu ve Tören Alanı, Karayörükderesi Şehitliği, Mehmetçiğe Saygı Anıtı, Kanlı Sırt Avustralya Anıtı, Kırmızı Sırt Tünel ve Siperler, Yarbay Hüseyin Avni Bey ve Çataldere Şehitliği, Bomba Sırtı,57. Alay Şehitliği, Kesikdere Şehitliği, Mesudiye Topu,   Düz Tepe Siperleri, Talat Göktepe Anıtı,261 Rakımlı Tepe ve Mehmetçik Parkı, Conk Bayırı, Siperler, Atatürk’ün Gözetleme Yeri, Atatürk’ün Saatinden Vurulduğu Yer, Üsteğmen Nazif Çakmak Anıtı, Yeni Zelanda Anıt ve Mezarlığı, Kemalyeri ve Kitabesi, Namazgah Tabyası,     Rumeli Mecidiye Şehitliği, Rumeli Mecidiye Tabyası Maketi, Mimar Feyzullah Efendi Mezarlığı, Rumeli Mecidiye Tabyası, Krupp Alman Yapımı Top, Seyit Onbaşı Anıtı, Alçıtepe Köyü, Çanakkale Şehitler Abidesi, Ölüm Koyu (Morto) ve Kanlı Dere, Fransız Anıtı, Seddülbahir Köyü ve Kalesi, Ertuğrul Koyu ve Yahya Çavuş Anıtı, İngiliz Cape Helles Anıtı, Havuzlar Şehitliği, Şahindere Sargıyeri Şehitliği (Gerçek Şehitlik), Teğmen Mustafa Efendinin Mezarı ve Gerçek Şüheda Kabir Ziyareti, Kilitbahir Kalesi ve Köyü, Değirmen Burnu Tabyası noktalarının tamamına ziyareti içermektedir.

57. Piyade Alayı Şehitliği
57. Piyade Alayı Şehitliği

Tarihimizin en önemli savaşlarından olan Çanakkale Muharebelerinin geçtiği bölgeyi ziyaret etmek ve şehitlerimizin ruhlarını memnun etmek istiyorsanız ferdi olarak seyahat etmenize ve çok daha fazla para harcamanıza gerek yok. Firmamızın tur organizasyonları ile Çanakkale ruhunu arkadaşlarınız ve yakınlarınızla birlikte hissetmeniz mümkün. Konforlu otobüslerle, rehber eşliğinde gerçekleştirebileceğiniz bu seyahate İstanbul’dan katılmak için İstanbul çıkışlı şehitlik turu organizasyonlarımız hakkında firmamızı arayarak bilgi alabilirsiniz.

Çanakkale Şehitlik turu gezisinde bir marka olan firmamızın uygun fiyatlı ve konforlu organizasyonları ile atalarımıza olan vefa borcumuzu yerine getirmek için keyifli bir yolculuk yaşamak istiyorsanız doğru adrestesiniz.

 

Bir Cevap Yazın