İnternetten Öğrendiklerim #1

İnternette gezinirken günde yüzlerce web sitesi dolaşıyoru ve belki de onlarca yeni şey öğreniyorum. Bunları uzun zamandır sadece tarayıcımın yer imlerinde saklıyordum fakat “bilgi paylaştıkça çoğalır” mantığıyla hem de kendi sitemde de kalıcı bir yere sahip olması nedeniyle artık öğrendiklerimi bölüm bölüm paylaşacağım.

 

#Eğitim sistemimizi sorgulatan

Bu derlemem de ilk gözüme takılan ve benim de çok sevdiğim “tasarruf” konulu bir başlık dikkatimi çekiyor.

Amerika’da resmi belgelerde “Times New Roman” yazı tipi yerine “Garamond” yazı tipi kullanılarak yılda 400 milyon dolar kâr edilmiş. Ve bu fikir 14 yaşında Amerikalı bir delikanlı tarafından okulda fen dersi için proje olarak hazırlamasıyla ortaya çıkmış.

Kaynak

yazı tipi değişikliği ile 400 milyon dolar tasarruf edildi
yazı tipi değişikliği ile 400 milyon dolar tasarruf edildi

İnsan düşünmeden edemiyor, bizim eğitim sistemimiz ne zaman bu seviyelere gelecek?

 

#Unutkan insaların gününü kurtaran

“Pijamalı hasta yağız şoföre çabucak güvendi” cümlesinde alfabemizin tüm harflerinin yer aldığı bilgisi bir kenara dursun, Eğer bir gün bindiğiniz otobüste bir eşyanızı kaybederseniz ve o otobüs için kullandığını İstanbulKart’ınız yanınızda ise hemen bir hareket amirliğine giderek en son bindiğiniz otobüsü tespit ettirebilir ve eşyanızı güvene alabilirsiniz.

iett

 

 

#Geçmişin izlerini taşıyan

Bir diğer ilginç ama belki bir o kadar gereksiz bilgi de doğu ve batı Almanya bölünmesinin hala uzaydan görülebiliyor olması. Bunun sebebi ise iki tarafın farklı ampüller ile aydınlatıyor oluşuymuş. Aşağıdaki görselden daha net anlayabilirsiniz.

Almanya

 

 

 

#Ülkemizde ironi’ye yeni bir boyut kazandıran

Bu zamana kadar hiç dikkat etmediğim, hatta önemsemediğim avukat ve hakimlerin giydikleri cübbelerin düğmesiz ve cepsiz olmalarının bir sebebi varmış.
Hiç kimsenin önünde önlerini iliklemesinler diye düğmeleri ve rüşvet almasınlar diye de cepleri yokmuş bu cüppelerin. Tabii bunlar bir engel mi aşikar..

 

 

 

#Eskiler yaptıysa vardır bir bildikleri lafını doğrulayan

Osmanlı döneminde kasaplık yapan insanların çok fazla kan ve vahşete alışmalarını ve merhamet duygusunu yitirmelerini önlemek amacıyla 6 ay sonunda 1 ay bahçıvanlık yapmak zorunda olmaları da enteresan aslında.

osmanlı kasabı
osmanlı kasabı

 

 

#Yüzümüze gülüp beynimize sübliminal verenler

Uçaklarda binen her yolcuyu istisnasız güler yüzle ve hoşgeldinle karşılayan hosteslerin aslında bir amacı varmış. Bu psikolojik bir oyunmuş. Herkesi ayırt etmeksizin hoşgeldinle karşılayan hosteslerin amacı yolculara, onların birer misafir olduğunu bilinç altına kazımaya çalışmalarıymış. Böylelikle istemeden de olsa uçağa daha az zarar vermeye meyilli olunuyormuş.

46109-640x360

 

 

 

 

#ve işte benim en çok dikkatimi çeken şey

Bilimle çok fazla ilgiliyim, bilimin her dalı beni ayrı heyecanlandırır. Diyelim ki büyük bir otoparka arabanızı park ettiniz, geri döndüğünüzde arabanızı bulamıyorsunuz. Aksilik bu ya uzaktan kumandanız da yeteri kadar uzaktan sinyali iletemiyor.

Bunun için yapmanız gereken tek şey anahtarınızı başınıza dayamanız ve ve bu şekilde düğmeye basmanız.

Şaşırtıcı değil mi? Kumandalar elektromanyetik dalga mantığı ile çalıştığı için insan beyni üzerinden daha uzağa dalgalar gönderebiliyorsunuz.

Videoyu izleyerek daha iyi pekiştirebilirsiniz.

 

 

Bonus:

Google’a Kol Saati yazarsanız çıkan görsellerin tümünün saati 22:10 geçtiğini göreceksiniz. Bunun sebebi ise saat 22:10 olduğunda gülümseyen bir suratı andırması ve bunun bir pazarlama psikolojisi olduğudur.

kolsaati

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir